

A szerzők újítása, hogy ezek után egy evolúciós kísérletet is elvégeztek minden párosítással, vagyis százhúsz órán át hagyták a baktériumokat az adott gyógyszerpáros jelenlétében növekedni, tizenkét óránként friss táptalajra oltva őket. Ezek után vizsgálták meg, hogy melyik hatóanyagpáros mennyire hatékony a jelenlétéhez alkalmazkodott Pseudomona aeruginosa baktériumokon. Abból indultak ki, hogy minél nehezebben alkalmazkodik ez a szervezet egy hatóanyagpároshoz, annál nehezebben jelennek majd meg ellenálló törzsek a "vadonban" is, vagyis a gyakorlati gyógyászatban. Ennek az eredményét mutatja a jobb oldali ábra, az egyes vonalak azt mutatják, milyen gyorsan változott a baktériumok osztódási sebessége a kísérlet során az adott hatóanyagpáros jelenlétében. Azokat a hatóanyagpárosokat, amiknek a jelenlétében a jószágok először lassan osztódtak, de viszonylag hamar felgyorsult a szaporodásuk, szürkével jelölték, míg egyre sötétebb narancssárgával rajzolták fel azokat a párosokat, amelyekben kevéssé változott a baktériumok osztódási sebessége, azaz a kísérlet végén éppen olyan lassan osztódtak, mint az elején. Ezek a párosítások azok, amelyek kiállták a táptalajbeli evolúció próbáját, vagyis a Pseudomonas aeruginosa nehezen alkalmazkodott hozzájuk.
A kísérlet egészen meglepő eredményeket is hozott: Például a bal oldali ábrán látható módon a ticarcillin (TIC) a ciprofloxacinnal (CIP) vagy a piperacillinnel (PIP) együtt alkalmazva kismértékben gátolja egymás hatását, semmi különleges, ez alapján egyetlen ép eszű gyógyszergyártó sem próbálna meg engedélyeztetni egy ilyen gyógyszert. Viszont mindkét párosítás kifejezetten evolúcióállónak mutatkozott, várhatóan erre a kombinációra nagyon lassan alakulnak majd ki ellenálló baktériumtörzsek. Ugyanígy a carbenicillin (CAR) az azlocillinnel (AZL) semmilyen hatást sem fejt ki egymásra, a kölcsönhatásukat fekete vonal jelzi a bal oldalon, semmilyen okunk sem lenne együtt alkalmazni a kettőt, ám valamiért a Pseudomonas aeruginosa baktériumok nagyon nehezen alkalmazkodtak ehhez a pároshoz, időtálló gyógyszer válhat belőle. És ezen adatok alapján a legjobb választás a ticarcillin (TIC) és a doripenem (DOR) együttes alkalmazása lenne, ezek erősítik is egymás hatását és evolúcióállóak is.
Az itt leírt módszer egy különösen gyors (egy hét alatt elvégezhető egy ilyen kísérlet), költséghatékony módszert mutat be, amivel ötleteket kaphatnak a gyógyszerfejlesztők, hogyan használhatnak régebbi hatóanyagokat egészen újszerű kombinációkban, amikre maguktól akár nem is gondolnának.
Barbosa C, Beardmore R, Schulenburg H, Jansen G (2018) Antibiotic combination efficacy (ACE) networks for a Pseudomonas aeruginosa model. PLoS Biol 16(4): e2004356. https://doi.org/10.1371/journal.pbio.2004356