A "miről írnék, ha épp lenne időm" sorozat újabb darabjához értünk, amit muszáj megemlítenem, még ha mélyebben nem is megyek most bele.
Szóval a nap szenzációja kétségtelenül az ábrán látható kis kék-fehér szelekció. Az ilyesmi minden molekuláris laborban robotoló ember számára unalmasnak tűnhet, de ez esetben nagyon nem az. A jobb bal oldalon levő kék kolónia ugyanis az első szintetikus életforma, teljes nevén "M. mycoides JCVI-syn1.0". Magyarán Craig Venter "megtalálta" a szintetikus biológia Szent Gráljainak egyikét, és létrehozott egy mesterséges baktériumot.
A dolog szépséghibája persze, hogy mint azt a jószág neve is mutatja, ez azért nem teljesen egy tervezőasztalon készült genomot hordoz, hanem a Mycobacterium mycoides genomját szintetizálták meg apróbb kb 1000 bázispáros drabokból, kisebb (jópofa) módosításokkal (pl. idézeteket és egy email címet kódoltak bele) és vitték be egy rokon baci, M. capricolum genomjába (az eredeti genetikai állományt eltávolították). A bakteriális Frankenstein pedig életrekelt és azóta egy különleges M. mycoides törzsként éli az életét.
A feladat így leírva nagyon egyszerűnek tűnhet, de nem az, kb. 15 év munkája volt ideérni és csak az utolsó lépés (szintetikus kromoszómát bevinni a baciba) 3 évébe telt a világ legjobban felszerelt laborjában dolgozó húsz embernek. (Nem volt eleve triviális ilyen hosszú DNS darabot létrehozni, amit végül élesztő sejtben oldottak meg.) Mindez egyben azt is előrevetíti azt, hogy a végső cél, adott, komplex feladat elvégzésére tervezett speciális szintetikus bacik előállítása még hosszú-hosszú évekre van.
A The Guardian videójában Venter hosszabban is beszél a buktatókról, a genom-szintézis folyamatábrája pedig itt alul található. Ha lesz időm (valszleg nem :-() majd hosszabban is kivesézem a cikket.
Gibson DG, Glass JI, Lartigue C, Noskov VA, Chuang R-Y et al. (2010) Creation of a Bacterial Cell Controlled by a Chemically Synthesized Genome Science doi: 10.1126/science.1190719