Az egyik legkiterjedtebb emberi tevékenység jelenleg a Földön az állattenyésztés, aminek ugye egyik fő célja a hústermékek előállítása. A Wikipedia idevágó bejegyzése szerint a húsipar az egyik legnagyobb üvegházhatású gázkibocsájtó és a biodiverzitás csökkenésnek fő oka. Jelenleg is ezzel fojtjuk meg a bolygónkat, de a jövő még sokkal sötétebbnek ígérkezik: Előrejelzések szerint a hús iránti kereslet 2050 -re megduplázódik (a kétezres évéhez képest). Nem meglepő módon a megtermelt haszonnövényeink túlnyomó részét takarmányként hasznosítjuk, gyakorlatilag a mezőgazdasági területek nagy részét annak szolgálatába állítottuk, hogy húst állítsunk elő.
A helyzet közismert, már nagyon sok megoldással próbálkoztak eddig, nagyrészt eredménytelenül. Elméletileg az általunk fogyasztott húsmennyiség töredékén is vígan elélhetnénk, de lássuk be, egyszerűen nincs kedvünk növényi táplálékkal helyettesíteni a húst. Most nyilván felhördülnek a vegák, de a szomorú tények azt mutatják, hogy a világ húsfogyasztása nem csökken számottevően, akárhány jószándékú kezdeményezés dacára sem, legfőképpen azért, mert szeretünk húst enni, a növényi alapú kajáknak ugyanis egyszerűen nem olyan az íze.
Viszont egy most indult kis startup, az Impossible Foods éppen ezen szeretne változtatni. Mármint nem az embereket akarják rávenni, hogy csak azért változtassanak az étkezési szokásaikon, hogy ne tegyék tönkre a bolygójukat, hanem állításuk szerint olyan növényi alapú húspótlót sikerült készíteniük, aminek tényleg húsíze van. Az egész találmány első eleme maga az íz. Egy bizonyos Patrick O Brown, aki hosszú kutatói munkásságának jelentős részében semmilyen jelét sem mutatta, hogy az élelmiszeripar fenegyereke akarna lenni, öt évvel ezelőtt elgondolkozott rajta, hogy mitől is húsízű a hús? A történet velejét nekem is szabadalmi iratokból kell kihámoznom, amiknek sajnos nem az a célja, hogy érthetőek legyenek, hanem hogy minden lehetséges kiskaput bezárjanak jó előre, így magának a kutatásnak a részleteivel nem szolgálhatok, ami azért szerepelni szokott az akadémiai közleményekben. Végeredményként arra jutottak, hogy egy igazi húspogácsa ízének jelentős részét a myoglobin fehérjék adják. Ezek nagy mennyiségben találhatóak meg az izomszövetben, amiket mi úgy általában "hús" -ként ismerünk. A myoblobinok azonban hemcsoportot is tartalmaznak, ez a vastartalmú festék adja a hús vörös színét és ez szükséges a sejten belüli feladatának, az oxigénszállításnak az ellátásához is. Ellenben éppen ezért roppant nehéz utánozni, mivel nem elég csak a myoglobin polipeptidláncát kódoló génszakaszt átírni RNS -sé, majd azt fehérjévé fordítani, jó pár egyéb fehérje is szükséges hozzá, amik összeszerelik a hemcsoportot. Sütéskor ez a hemcsoport részben elbomlik, illetve elveszíti a térszerkezetét, ez adja a hús jellegzetes ízét és színét.
A nagy ötlet így utólag egyszerűnek tűnik (mint minden nagy ötlet): fogtak egy leghemoglobin nevű fehérjét kódoló gént, ami a szójanövényből származik, de roppant mód hasonlít az emlős myoglobinokra, meg nyolc másik gént, amik eredetileg egy Pichia pastoris nevű élesztőgombából származnak és a gombában is a hemcsoport összeszerelését végzik. Ezt a kilenc gént egy plazmidra klónozták, bejuttatták ebbe a Pichia pastoris nevű élesztőgombába, ami nem meglepő módon viszonylag nagy mennyiségben termelte meg ezt a leghemoglobin fehérjét, sőt a hemcsoportot is ráillesztette, így sikerült a húsízért nagyban felelős fehérjét tisztán növényi állatmentes alapanyagokból előállítani. Ehhez egy rakás különböző receptet is megadnak a szabadalmi leírásban, amivel szója és búzafehérjékből, meg még mindenféle más növényi kivonatokból húshoz hasonló szerkezetű fehérjedús pogácsaféléket készítenek. Az eredmény állításuk szerint egészen megtévesztő, gazdag húsízű termék, ami külalakjára nézve is egészen hűen utánozza a húst. Csak éppen koleszterinszegény, nem tartalmaz az állattartásban használt hozamfokozó hormonokat, antibiotikumokat és ami a leglényegesebb: a mellett, hogy kifejezetten egészséges, durván környezetbarát. A tehénből készülő húspogácsához képest a nem túl fantáziadúsan Impossible Burger néven futó hamishúspogácsa elkészítése 95% -kal kevesebb termőföldet, 74% -kal kevesebb vizet igényel és 87% -kal kevesebb üvegházhatású gáz kibocsájtásával jár. Nyilván ezek a gyártó adatai, de nem különösebben hihetetlenek, mivel a lehető legenergiaigényesebb lépést, a tehén fölhizlalását egy az egyben kihagyják a folyamatból, közvetlenül az egyébként is táplálékként használt szójából, búzából készítik el a terméket. Nyilván az íze majd elválik, én tényleg szeretném megkóstolni, de valószínűleg nem holnap kerül az asztalomra. Mindenesetre ha tényleg sikerül ezzel becsapni az érzékeinket, akkor ez a hamishús komoly fegyver lehet a Föld megmentéséért vívott küzdelemben.
Tehát mit gondoltok, a környezetvédők vállukra emelték Patrick o Brownt vagy legalább egy meleg kézfogást kapott, amiért sikerült megoldania egy eddig megoldhatatlannak tűnő problémát? Üdvözölték az új, teljesen vega húspótlót? Nem, már el is kezdődött a szokásos félelemkeltő kampány, hiszen minden előnyös tulajdonsága ellenére mégiscsak akad egy rejtett bűne az Impossible Burgernek: GMO -nak számít. Úgyhogy különböző környezetvédő csoportok már meg is nyilvánultak a kérdésben, természetesen ellenzik az Impossible Burger forgalmazását.