CB_banner_new.jpg
Mit eszik egy igazi sárkány?

Mit eszik egy igazi sárkány?

2020.12.11. 20:04 Jezsó Bálint

ornithostoma_nathan-e-rogers_png.jpeg

A pterosaurusok sokáig a levegő királyai voltak, de étrendjükről jobbára csak ötletszerű elgondolások voltak.

Ez most változni látszik és ez annak a banálisnak látszó történetnek tudható (részben) be, hogy egy pár hete megjelent paleontológiai tanulmány új megvilágításba helyezett egy fosszília töredéket. Első pillantásra ennek nincs túl nagy hírértéke. Még akkor sem, ha hozzátesszük, hogy az említett lelet a Kelet-angliai Cambridgeshire késő Kréta kori üledékes kőzetrétegei közül került elő, valamikor egy 1851 és 1900 közötti gyűjtésből. A fosszíliát eredetileg egy Paracestracion nemzetségbe tartozó ősi cápa hátúszói töviseként azonosították, azonban Roy Smith, a portsmouthi egyetem 26 éves PhD hallgatója a múzeumi gyűjteményeket vizsgálva ezzel ellentmondó anatómiai bélyegekre figyelt fel. A cápák úszótöviseit a pikkelyes bőr maradványaként zománcréteg borítja, a szóban forgó leleten azonban ennek nyoma sem volt. Az is gyanúra adott okot, hogy a lelet keresztmetszeti képe háromszög alakú, egyik lapján egy hosszú, sekély barázdával. Ez a forma nem túl jellemző az úszótövisekre. Alaposabb vizsgálatot követően apró nyílásokat is sikerült azonosítani, amelyek minden bizonnyal erek és idegek belépési pontjai lehettek. Minthogy a porcoshalak vázelemeit nem hálózzák be erek (a csontokkal ellentétben a porcszövet táplálása a porchártya felől, diffúzió révén valósul meg), immár egyértelmű volt, hogy nem egy cápamaradvánnyal, hanem egy őshüllő csonttöredékével állunk szemben.

A csontot egy fognélküli pterosaurusfaj álkapcsaként sikerült azonosítani, ami máris sokkal menőbbé teszi! Ki ne érezne gyermeki lelkesedést, ha a dinoszauruszok unokatestvéreire, a földtörténeti középidő repülő sárkányaira gondol?

 

 Az újraértelmezett Ornithostoma álkapocs (bal), és a cápa úszótövisek, amelyek közé eredetileg keveredett.

Cambridgeshire kőzetei egyébként is híresek a pterosaurus leletekről, a csoport számtalan faját írták le a régióból. A fent említett fosszíliát valószínűleg a pterosaurusok Ornithostoma nevű nemzetségének egy képviselője hagyta ránk. Pontosabb faji besorolásra a csonttöredék alapján nem volt lehetőség, így hát lépjünk is tovább erről az árva kis leletről!

Az Ornithostoma nemzetségnév tükörfordítása „madárszájú” lenne, ami a fogak hiányára és az álkapocs csőrszerű megnyúlására utal, ami miatt az állat rekonstrukciója egész madárszerűnek hat. Mit ad Isten, összetűzésbe is keveredett a késő Jurában megjelenő első madarakkal. Az „összetűzés” alatt itt első sorban az értendő, hogy a korai pterosaurusok és a madarak meglehetősen hasonló ökológiai fülkék elfoglalására törekedtek, így táplálék- és élőhelykompetició léphetett fel köztük, ami a fosszilis leletanyag tanúsága szerint a pterosaurusokat hozta lépéskényszerbe.

Az egyes pterosaurus csoportok táplálkozási szokásairól eddig viszonylag szűkösek voltak a paleontológusok ismeretei. A kisszámban előkerült megkövesedett gyomortartalomtól, és bizonyos anatómiai jellegzetességektől eltekintve nem sok minden árulkodik az állatok gasztronómiájáról. A Nature Communication hasábjain azonban egy bő hónapja megjelent cikk szerzői eltökélték, hogy lerántják a leplet pterosaurus-konyhakultúra ügyben. Összesen 17 nemzetség képviselőinek fogazatát vonták tüzetesebb vizsgálat alá, első sorban a fogzománc felszínén található mikrosérülésekre fókuszálva.

A vizsgálatokat olyan recens hüllőfajok fogain kezdték, mint a kizárólag halakkal táplálkozó gangeszi gaviál (Gavialis gangeticus), az elsősorban csigákkal, rákokkal és gyümölcsökkel táplálkozó olajzöld varánusz (Varanus olivaceus) és a ragadozó hegyesorrú krokodil (Crocodylus acutus). A kutatások e korai fázisában a szerzők megfeleltették egymással a fogak kopási mintázatát, jellegzetes sérüléseit és a fajra jellemző étrendet, majd az így szerzett ismereteket a pteroszaurusz fogmaradványokra alkalmazva rekonstruálták azok táplálkozási szokásait.

 

 Recens hüllők fogaira jellemző mikrosérülések (fent), és egyes pteroszaurusz fajok fogainak jellegzetes mikrosérülései (lent).

A rekonstruált diétát, ha összevetjük a pterosaurusok feltételezett leszármazási viszonyaival, akkor egyértelműen látható, hogy a korai fajok (mint a Dimorphodon, az Austriadactylus, a Dorygnathus és a Campylognathoides) elsőssorban gerinctelenekkel, valószínűleg leginkább repülő rovarokkal táplálkoztak, és csak alkalmanként fogyasztottak kisebb testű gerinceseket.  A levezetettebb, az evolúció során később megjelenő fajok étrendjében azonban fokozatosan megjelentek és egyre dominánsabbá váltak a szárazföldi gerincesek, illetve egyre elterjedtebbé vált a hal, és keményhéjú puhatestűek (pl. kagylók, ammoniteszek) fogyasztása.

 

 Az egyes fajok rekonstruált diétájának ábrázolása koordináta rendszerben (bal), és leszármazási viszonyaik (job).
Az azonos fajokat mindkét ábrán azonos szimbólum jelzi.

A táplálékpreferencia változása a pterosauruscsoportok formagazdagságának és testméretének jelentős növekedésével járt együtt, jelezve, hogy az egyes csoportok egyre szűkebb ökológiai fülkékre specializálódtak. Egyes fajok hihetetlen tarajokat, és koponyafüggelékeket növesztettek, és igen, megjelentek olyan fognélküli jószágok is, mint az Ornithostoma...

Ezzel ellentétben a korai madarak, akiket sokan gyanúsítanak azzal, hogy komoly hatással gyakoroltak a pterosaurus-evolúcióra, jellemzően kisebb méretűek maradtak és inkább generalista életmódot folytathattak.

Az ökológusok ökölszabályként tartják számon, hogy egy olyan komoly traumát, mint ami a Kréta-Tercier kihalási eseményt is okozta (legye ez a híres yucatáni aszteroidabecsapódás, vagy a valamivel korábbi Dekkán esemény – ebben a vitában nem hiszem, hogy állást kéne foglaljak), generalista fajok nagyobb valószínűséggel élnek túl, mint specialisták. Spekulatív ezt az ökölszabályt a 65 millió évvel ezelőtti eseményekre visszavetíteni, de úgy tűnik nem véletlen, hogy napjaink égboltját nem őshüllők, hanem madarak népesítik be. E két állatcsoport ezt a meccset valószínűleg évtízmilliókkal korábban már lejátszotta egymás között. 

(A borítókép a pteros.com-ról származik.)


Roy E. Smith et al. "Edentulous pterosaurs from the Cambridge Greensand (Cretaceous) of eastern England with a review of  Ornithostoma Seeley, 1871"
https://doi.org/10.1016/j.pgeola.2020.10.004

Jordan Bestwick et al. "Dietary diversity and evolution of the earliest flying vertebrates revealed by dental microwear texture analysis"
https://doi.org/10.1038/s41467-020-19022-2

 

1 komment anatómia evolucio paleontológia pterosaurus fossziliák Tovább
Mit eszik egy igazi sárkány? Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
1 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Hogyan vernek át? A mérgezett víz esete Hogyan vernek át? A mérgezett víz esete
  • Mire jó a GMO? 39. - Nitrogénkötés Mire jó a GMO? 39. - Nitrogénkötés
  • Miért egyenlőtlen a Lyme-kór fertőzések eloszlása? Miért egyenlőtlen a Lyme-kór fertőzések eloszlása?
  • Azonosak -e a tudományellenes mozgalmak alapjai? Azonosak -e a tudományellenes mozgalmak alapjai?
  • Dezinformációk - A génszerkesztés Dezinformációk - A génszerkesztés

A bejegyzés trackback címe:

https://criticalbiomass.blog.hu/api/trackback/id/tr7616324420

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

bölcsbagoly 2021.03.04. 19:59:31

Igen, le volt játszva, mivel a pteroszauruszok - akár a dinók - képtelenek voltak megvédeni a tojásaikat és fiókáikat a hüllőktől, madaraktól, emlősöktől. Amúgy is, a kréta végét már csak a
túlspecializálódott fajaik élték meg. Ami az aszteroida/üstökös s már katasztrófaelméleteket illeti, senki sem állítja, hogy azoknak a hatáskörükön belül ne lett volna gyílkos hatásuk, de hogy ez az egész Földre kiterjedhetett volna, az marhaság, még ha valamennyire is befolyásolták volna az éghajlatot. Ezt igazolja, hogy az élővilág többi összetevői túlélték ezeket a kozmikus eredetű eseményeket.
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook

Mijez

A Kritikus Biomassza egy főként biológusokból álló baráti társaság blogja, ahol megmondjuk a véleményünket mindenféle biológiával kapcsolatos témáról és nemcsak...

Keresés

impakták

Utolsó kommentek

  • Kovacs Nocraft Jozsefne: @Mesterséges Geci: Ahogy egy másik blogba küldött kommentemben írtam, lehetünk ló- és tehéntrágya nagyhatalom is, minek ipar ebbe az országba? Bár a tehén nem jó, mert sok metánt fingik a légkörbe... (2023.02.21. 20:59) Hogyan vernek át? A mérgezett víz esete
  • Sexcomb: @Mesterséges Geci: Eltűnt valamilyen hozzászólásod? Akkor? Az a cenzúra, hogy nincs cenzúra? Tehát neked van egy erős érzelmi alapállásod, amivel hogy ha nem egyeznek a valóság tényei, akkor inkább... (2023.02.21. 19:42) Hogyan vernek át? A mérgezett víz esete
  • Mesterséges Geci: @Sexcomb: gáz, ha ezt magyarázni kell. Cenzúra = csak az jelenhet meg, amit megengedek. Előmoderáció... lássuk csak... ja, igen, ez pontosan az. Ennél már csak az a nagyobb gáz, ahogy ezt itt a blo... (2023.02.21. 19:37) Hogyan vernek át? A mérgezett víz esete
  • Mesterséges Geci: Ja, és (lásd előző, még hivatkozni sem tudok rá) pont az Átlátszó hírhedt a félrevezető cikkei miat... Aham... a nemzethhy sajtóban, meg a fideSS propagandistái körében. (2023.02.21. 19:36) Hogyan vernek át? A mérgezett víz esete
  • Sexcomb: @Mesterséges Geci: Ha elolvastad volna, rájöttél volna, hogy erről egyáltalán nem szól. Milyen cenzúra? Moderáció azért kell, mert viszonylag gyakran akarnak hozzászólásnak álcázott potencianövelő... (2023.02.21. 18:10) Hogyan vernek át? A mérgezett víz esete
  • Utolsó 20

Friss topikok

  • Kovacs Nocraft Jozsefne: @Mesterséges Geci: Ahogy egy másik blogba küldött kommentemben írtam, lehetünk ló- és tehéntrágy... (2023.02.21. 20:59) Hogyan vernek át? A mérgezett víz esete
  • fuhur: Szerintem az áránál fontosabb kérdés a tű bisszahúzásának a hibaszázaléka. (2022.04.27. 18:53) L-SOMA a gyomorinjektáló kapszula
  • Untermensch4: @lpt1: "milyen érdekes ez a sok GMO-hülye, aki veled szembe jön az autópályán, nem?" Mikor Berta n... (2021.04.29. 21:41) Hogyan duplázhatnánk meg a magyar GDP -t?
  • Tony Multh: Kedves Kalmár Éva, azt kérdezem, hogy a kb 10 évvel korábbi cíkke óta miként látja ma, 2021-ben a ... (2021.03.25. 18:55) Ketogén diétával a rák ellen?
  • glantos70: Érdekes cikk, köszi! (2021.03.05. 21:05) Miért egyenlőtlen a Lyme-kór fertőzések eloszlása?

Facebook

Tovább a Facebook-ra

YouTube csatorna

Címkék

#geekemberek (1) abiogenezis (2) adathordozás (1) adhd (1) agouti (3) agy (5) aids (2) alex (1) alkohol (3) áltudományok (6) alvas (1) anatómia (10) antibiotikum (9) antidepresszáns (1) antipszichotikum (1) antitest (1) anyatej (1) archeogenetika (2) astyanax (4) atavizmus (1) autofágia (1) baktérium (11) ben goldacre (4) biobulvár (57) biodizájn (11) biohacking (2) biokémia (3) biotechnológia (10) biotrial (1) bmp (1) bőr (1) bt toxin (11) burgess shale (1) cannabis (1) carl zimmer (1) cb10 (11) cb10-retro (3) cc-by 4.0 (1) chemoton (1) cichlid (1) cliff tabin (1) craig venter (3) CRISPR (12) csalánozók (1) csigák (1) csokeveny szervek (13) ctvt (1) cukorbetegség (1) daganatok (5) david kingsley (6) deextinkció (2) denevér (4) denisova (3) devbio101 (12) dezinformáció (3) diybio (1) DNS (17) dohanyzas (1) domesztikáció (3) dopping (1) Drosophila (1) ebola (2) ediakara fauna (2) élethossz (1) élet és tudomány (73) elsevier (1) embryo (10) endocannabinoid (1) epigenetika (3) értelmes tervezés (13) értem (12) érzékelés (1) etika (1) evodevo (86) evolucio (168) evolúció (12) exobiológia (1) fajképződés (4) fehérje (4) fejlábúak (2) fgf (1) filmkritika (2) first peoples (2) flagellum (2) fossziliák (25) fotók (1) foxp2 (5) gene-drive (1) génexpresszió (8) genomok (13) gensebeszet (80) génterápia (4) george church (10) geospiza (2) gépház (3) gmo vita (112) gomba (9) greenpeace (10) gyógyszerkísérlet (7) h1n1 (1) hal (1) halak (2) hangya (1) háziasítás (7) hgt (10) hiv (3) homeopatia (5) homo floresiensis (5) homo naledi (1) homo neanderthalis (13) homo sapiens (6) hox (19) hülyeség (3) human (49) idegelettan (8) illúziók (1) immun (9) impakták (11) influenza (1) intelligens tervezés (15) intelligent design (15) ismeretterjesztés (3) járvány (7) kabóca (1) karotenoid (1) kérészek (1) ketogén diéta (1) kettős hélix (1) kettős spirál (1) kezdőknek (5) kitlg (2) klíma (4) kolónia (1) konvergens evolúció (4) könyvajánló (16) környezetvédelem (6) kozmetika (1) kreacionizmus (17) kromoszómák (1) kutya (14) lamarck (1) látás (4) lebontó folyamatok (1) lovak (4) lúgosítás (2) macska (5) madar (2) magnetorecepció (1) malaria (1) malária (1) mamut (3) march for science (1) matemorfózis (1) mc1r (11) meetup (34) melanizmus (1) membracidae (1) méreg (3) mezőgazdaság (1) mikrobiológia (19) mikrobióm (2) mikroRNS (3) mimikri (1) mintázatok (18) modszerek (3) molekuláris gasztronómia (19) mooc (4) mosaicscience (2) mta (3) műanyag (2) myostatin (2) négyes hélix (1) neil shubin (2) neurobiológia (4) nipam patel (1) nobel díj (7) növénybiológia (4) nyelvkészség (1) ökológia (3) olimpia (1) oltások (10) oltványozás (3) ölveczky bence (1) onthophagus (4) opszin (4) optogenetika (1) öregedés (3) organoid (1) öröklődés (13) orvoslás (3) őssejt (9) oxitec (1) paleontológia (1) paleo diéta (6) papagáj (2) parabiózis (1) paraziták (4) peromyscus (3) peter grant (2) pettyesaraszoló (2) pigmentáció (1) pinty (6) placebo (1) polio (2) probiotikum (1) pszeudogének (7) pszichedelikumok (1) pterosaurus (1) puhatestűek (2) ragályos rák (1) rákkutatás (17) rasszizmus (3) regeneráció (2) rendezetlen fehérjék (1) rendszertan (1) retrogén (5) richard lenski (4) RNS (5) rosemary grant (2) rovarok (1) sarlatánok (3) SARS-CoV-2 (1) sean b carroll (2) sejtosztódás (2) shh (1) shinja jamanaka (1) shinya yamanaka (1) snowball (2) specáció (1) steve horvath (1) sügérek (2) szekvenálás (1) szem (14) szendi gábor (6) szépségipar (1) szex determináció (3) szimuláció (1) szintetikus biológia (4) szúnyogok (1) tájékozódás (1) tánc (2) táplálkozástudomány (18) tarsadalom (8) TDCS (1) természetfilm (1) tiktaalik (1) tim hunt (1) többsejtűség (2) toxoplasma (3) transzpozon (3) tudkom (11) tudomány történet (8) tudpol (15) tükörteszt (4) tüskéspikó (3) űrkutatás (1) végtagfejlődés (3) velőléc (1) vércsoportok (1) vírusok (3) viselkedés (7) werner szindróma (1) wnt (1) wolbachia (7) zika (1) Címkefelhő

Archívum

  • 2023 február (1)
  • 2022 május (1)
  • 2022 február (2)
  • 2021 március (2)
  • 2021 február (3)
  • 2020 december (1)
  • 2020 október (1)
  • 2020 augusztus (2)
  • 2020 július (7)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • Tovább...

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Creative Commons

Creative Commons Licenc

Egyéb

evolúció, biológia, genetika, fejlődéstan, kreacionizmus, intelligent design, intelligens tervezés, áltudományok, biology, genetics, evolution
süti beállítások módosítása
Dashboard