CB_banner_new.jpg
Narancspofa

Narancspofa

2020.07.02. 10:50 dolphin

canarios_mosaicos-01-scaled_770x433_acf_cropped.jpg

A szorgalmas tenyésztők mesterséges szelekciója számos, tudományos szempontból érdekes hibridet hozott létre. Ezek egyike a mozaikos kanári.  

Azok a tenyészett fajták, amelyek rokon fajok hibridizációjából jöttek létre, genetikai/genomikai szempontból is különösen érdekesek, mert (szinte) minden adott ahhoz, hogy megfejtsük, mi állhat a hibridek egy-egy különleges vonásának hátterében.

Például a hímek és nőstények tollazatának színeiben jellegzetes eltéréseket mutató (szakzsargonban ez a nemi dimorfizmus) tűzcsízek (Spinus cucullatus - angolul "red siskin") és nemi dimorfizmust nem mutató, közönséges kanárik keresztezéséből egy érdekes hibrid alakul ki, ami először főleg a csíz színeit fogja mutatni. Ám a tenyésztők, érdekes mintázatokat keresve ezeket a hibrideket még sok generáción keresztül visszakeresztezték a közönséges kanárikkal és ennek az irányított szelekciónak lett az eredménye egy olyan mozaikos kanári, amelyben a tollazat legnagyobb része fehér, de érdekes nemi különbség lesz megfigyelhető pár vörös folt helyzetében: a nőstényeknek csak a szárnyukon figyelhető meg egy narancs-színű folt, a hímeknek viszont a szárnya nagyobb része lesz ilyen színe és a fejük is. Ennek a genetikai okát vizsgálja meg egy portugáliai kutatócsoport napokban megjelent Science cikke. 

f1_large.jpg

Ahogy feljebb utaltam rá, ebben az esetben a  visszakeresztezések hozadéka az is, hogy a tenyésztők egy szinte ideális rendszert hoztak létre a tűzcsízből bevitt jellegek genetikai térképezésére. Bár a kezdeti hibrid egyedek genomjuk 50-50%-át örökölték a kanáriktól és a csízektől, a későbbi generációkban a visszakeresztezések miatt egyre kevesebb maradt a tűzcsízek genetikai anyagából és ami maradt, az csak azért maradhatott, mert valami olyan változást okozott, ami a tenyésztők ízlésének megfelelt.

Mivel a narancssárga tollazat dimorfizmusa egyértelműen tűzcsíz-eredetű, ha sikerül beazonosítani, hogy melyik kromoszómadarabok maradtak fenn a mozaikos kanáriban ebből az ősi szülőből, azzal közelebb kerülünk a pigmentáció molekuláris mechanizmusának megértéséhez is. Pontosan ezt tették a szerzők és 24. kromoszóma egy darabja bizonyult "nyerőnek", ezen találhatók nagy mennyiségben olyan DNS szakaszok (genetikai markerek), amelyek a tűzcsízre jellemzőek.

f2_large-2.jpg

A szóbanforgó genom-szakaszt tüzetesen megnézve, kiderült, hogy a jelek szerint az okozati mutáció a BCO2 génhez köthető. A BCO2 a β-karotén oxigenáz 2 nevű enzimet kódolja, aminek a feladata a β-karotén nevű, mit ad ég, pont narancssárgás-vörösses színű pigment lebontása. A mutáció nem a fehérje szerkezetét befolyásolja, hanem a kódoló gén kifejeződését: a pigmentált tollfollikulusokban a gén nagyon alacsony expressziót mutat, a színtelenekben viszont magasat.

f3_large.jpg

Vagyis egy olyan mutációról van szó, ami a BCO2 gén kifejeződését szabályozza és hímekben valamiért ez alacsonyabb, ezért kevésbé bomlik el a (narancs)sárgás pigment. Ez az a pont, ahol a "miért" apropóján már inkább csak ötletelés van - a jelek mind arra mutatnak, hogy egy olyan szabályozó elem van jelen a tűzcsízekből örökölt DNS szakaszban, mely lehetővé teszi a BCO2 nemi hormonok által történő szabályozását (legalább is bizonyos szövetekben). 

f4_large-3.jpg

A történet azzal lett teljes, hogy megvizsgálták, más madárfajokban, ahol valami hasonló, pigmentáció-alapú nemi dimorfizmus figyelhető meg, van-e a BCO2 szabályozásában eltérés a nemek között. Ahogy a fenti ábrán is látszik, a kanárik esetében sem a melli, sem a hasi oldalon nem látunk különbséget a gén hímekben (kék) és nőstényekben (zöld) tapasztalt expressziója között. Ellenben a csicsőrke (Serinus serinus) és a házi pirók (Haemorhous mexicanus) esetében szintén felfedezhetők a tűzcsízéhez hasonló különbségek, vagyis a BCO2 szintekkel való "játék" egy olyan megoldás, amelyre az evolúció többször is rátalált.

(A borítókép a portugál Observador honlapjáról származik.)


Gazda MA, Araújo PM, Lopes RJ, Toomey MB, Andrade P,et al. (2020) A genetic mechanism for sexual dichromatism in birds. Science 368(6496): 1270-1274. doi: 10.1126/science.aba0803. 

1 komment pinty evodevo pigmentáció domesztikáció karotenoid Tovább
Narancspofa Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
1 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Mire jó a GMO? 39. - Nitrogénkötés Mire jó a GMO? 39. - Nitrogénkötés
  • Működnek -e a Sars-CoV-2 tesztek? Reloaded. Működnek -e a Sars-CoV-2 tesztek? Reloaded.
  • Dezinformációkereskedők - Glifozát és Monsanto Dezinformációkereskedők - Glifozát és Monsanto
  • Dezinformációk a gyakorlatban: Secondary infektion Dezinformációk a gyakorlatban: Secondary infektion
  • Mire jó a GMO 38. - Baktériumfertőzések Mire jó a GMO 38. - Baktériumfertőzések

A bejegyzés trackback címe:

https://criticalbiomass.blog.hu/api/trackback/id/tr815976456

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Dr. Molnár Marcell 2020.07.11. 14:05:11

Üdv! A díszmadarasok körében régóta él a legenda (?), hogy a piros szín a kanáriba a tűzcsízzel való keresztezéssel került be. Ugyanakkor sokan (Magyarországon is) folyamatosan próbálkoznak a hibridizációval és nem jön össze a piros kanári "újragyártása", mivel bár az utódok nagyon szépek, de nem igazán örökítik tovább a piros színt. Ezért a madarászok másik fele szerint a zöld - sárga - narancs sorban jöttek mutációk (színanyag-vesztés) hatására a színek, piros kanári színezék (paprika, vagy mesterséges karotinok) nélkül pedig nem létezik. A kanári eredete szintén sokáig kérdéses volt, mára az általánosan elfogadott vélemény, hogy a tenyésztett kanári polifiletikus eredetű faj. A vad alak hímjei (a legenda szerint egy hajótörés során kiszabadulva Elba szigetén) kereszteződtek az őshonos rokon fajokkal, ezeket az utódokat befogva alakult ki a mai kanárimadár. Ebből adódóan a csicsörkével minden gond nélkül szaporodik, így ez is egy lehetséges magyarázat arra, hogy a mozaikosság génje hogyan került a kanári állományokba.
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook

Mijez

A Kritikus Biomassza egy főként biológusokból álló baráti társaság blogja, ahol megmondjuk a véleményünket mindenféle biológiával kapcsolatos témáról és nemcsak...

Keresés

impakták

Utolsó kommentek

  • fuhur: Szerintem az áránál fontosabb kérdés a tű bisszahúzásának a hibaszázaléka. (2022.04.27. 18:53) L-SOMA a gyomorinjektáló kapszula
  • Untermensch4: @lpt1: "milyen érdekes ez a sok GMO-hülye, aki veled szembe jön az autópályán, nem?" Mikor Berta néni elindult a családi autós kirándulásra, már majdnem sikerült körültáblázni a környező utcákat "ló... (2021.04.29. 21:41) Hogyan duplázhatnánk meg a magyar GDP -t?
  • Untermensch4: @Sexcomb: Offtopic de talán érdekel: raketa.hu/meglepo-de-a-jovoben-talan-ugyanazzal-a-gyogyszeres-eljarassal-lehet-kezelni-az-elhizast-es-az-anorexiat (2021.04.29. 21:41) Hogyan duplázhatnánk meg a magyar GDP -t?
  • Sexcomb: @lpt1: Igen, mindenhol tilos ilyesmit vetni. Ez lenne benne a kitörési lehetőség. Olyan piacra elég nehéz betörni, amit már száz országban művelnek. Az USÁ -ban bebukott? Mikor? Az engedélyezett G... (2021.04.06. 18:41) Hogyan duplázhatnánk meg a magyar GDP -t?
  • lpt1: Tehát a világon sehol sem fut ez a biznisz. "Kínában is tilos GMO -kat vetni. Sőt, a kínai GMO szabályozás semmivel sem lazább, mint az EU -s." Na meg az USA-ban is bebukott, milyen érdekes ez a sok... (2021.04.06. 18:36) Hogyan duplázhatnánk meg a magyar GDP -t?
  • Utolsó 20

Friss topikok

  • fuhur: Szerintem az áránál fontosabb kérdés a tű bisszahúzásának a hibaszázaléka. (2022.04.27. 18:53) L-SOMA a gyomorinjektáló kapszula
  • Untermensch4: @lpt1: "milyen érdekes ez a sok GMO-hülye, aki veled szembe jön az autópályán, nem?" Mikor Berta n... (2021.04.29. 21:41) Hogyan duplázhatnánk meg a magyar GDP -t?
  • Tony Multh: Kedves Kalmár Éva, azt kérdezem, hogy a kb 10 évvel korábbi cíkke óta miként látja ma, 2021-ben a ... (2021.03.25. 18:55) Ketogén diétával a rák ellen?
  • glantos70: Érdekes cikk, köszi! (2021.03.05. 21:05) Miért egyenlőtlen a Lyme-kór fertőzések eloszlása?
  • bölcsbagoly: Igen, le volt játszva, mivel a pteroszauruszok - akár a dinók - képtelenek voltak megvédeni a tojá... (2021.03.04. 19:59) Mit eszik egy igazi sárkány?

Facebook

Tovább a Facebook-ra

YouTube csatorna

Címkék

#geekemberek (1) abiogenezis (2) adathordozás (1) adhd (1) agouti (3) agy (5) aids (2) alex (1) alkohol (3) áltudományok (6) alvas (1) anatómia (10) antibiotikum (9) antidepresszáns (1) antipszichotikum (1) antitest (1) anyatej (1) archeogenetika (2) astyanax (4) atavizmus (1) autofágia (1) baktérium (11) ben goldacre (4) biobulvár (56) biodizájn (11) biohacking (2) biokémia (3) biotechnológia (10) biotrial (1) bmp (1) bőr (1) bt toxin (11) burgess shale (1) cannabis (1) carl zimmer (1) cb10 (11) cb10-retro (3) cc-by 4.0 (1) chemoton (1) cichlid (1) cliff tabin (1) craig venter (3) CRISPR (12) csalánozók (1) csigák (1) csokeveny szervek (13) ctvt (1) cukorbetegség (1) daganatok (5) david kingsley (6) deextinkció (2) denevér (4) denisova (3) devbio101 (12) dezinformáció (3) diybio (1) DNS (17) dohanyzas (1) domesztikáció (3) dopping (1) Drosophila (1) ebola (2) ediakara fauna (2) élethossz (1) élet és tudomány (73) elsevier (1) embryo (10) endocannabinoid (1) epigenetika (3) értelmes tervezés (13) értem (12) érzékelés (1) etika (1) evodevo (86) evolúció (12) evolucio (168) exobiológia (1) fajképződés (4) fehérje (4) fejlábúak (2) fgf (1) filmkritika (2) first peoples (2) flagellum (2) fossziliák (25) fotók (1) foxp2 (5) gene-drive (1) génexpresszió (8) genomok (13) gensebeszet (80) génterápia (4) george church (10) geospiza (2) gépház (3) gmo vita (112) gomba (9) greenpeace (10) gyógyszerkísérlet (7) h1n1 (1) hal (1) halak (2) hangya (1) háziasítás (7) hgt (10) hiv (3) homeopatia (5) homo floresiensis (5) homo naledi (1) homo neanderthalis (13) homo sapiens (6) hox (19) hülyeség (3) human (49) idegelettan (8) illúziók (1) immun (9) impakták (11) influenza (1) intelligens tervezés (15) intelligent design (15) ismeretterjesztés (3) járvány (7) kabóca (1) karotenoid (1) kérészek (1) ketogén diéta (1) kettős hélix (1) kettős spirál (1) kezdőknek (5) kitlg (2) klíma (4) kolónia (1) konvergens evolúció (4) könyvajánló (16) környezetvédelem (6) kozmetika (1) kreacionizmus (17) kromoszómák (1) kutya (14) lamarck (1) látás (4) lebontó folyamatok (1) lovak (4) lúgosítás (2) macska (5) madar (2) magnetorecepció (1) malária (1) malaria (1) mamut (3) march for science (1) matemorfózis (1) mc1r (11) meetup (34) melanizmus (1) membracidae (1) méreg (3) mezőgazdaság (1) mikrobiológia (19) mikrobióm (2) mikroRNS (3) mimikri (1) mintázatok (18) modszerek (3) molekuláris gasztronómia (19) mooc (4) mosaicscience (2) mta (3) műanyag (2) myostatin (2) négyes hélix (1) neil shubin (2) neurobiológia (4) nipam patel (1) nobel díj (7) növénybiológia (4) nyelvkészség (1) ökológia (3) olimpia (1) oltások (10) oltványozás (3) ölveczky bence (1) onthophagus (4) opszin (4) optogenetika (1) öregedés (3) organoid (1) öröklődés (13) orvoslás (3) őssejt (9) oxitec (1) paleontológia (1) paleo diéta (6) papagáj (2) parabiózis (1) paraziták (4) peromyscus (3) peter grant (2) pettyesaraszoló (2) pigmentáció (1) pinty (6) placebo (1) polio (2) probiotikum (1) pszeudogének (7) pszichedelikumok (1) pterosaurus (1) puhatestűek (2) ragályos rák (1) rákkutatás (17) rasszizmus (3) regeneráció (2) rendezetlen fehérjék (1) rendszertan (1) retrogén (5) richard lenski (4) RNS (5) rosemary grant (2) rovarok (1) sarlatánok (2) SARS-CoV-2 (1) sean b carroll (2) sejtosztódás (2) shh (1) shinja jamanaka (1) shinya yamanaka (1) snowball (2) specáció (1) steve horvath (1) sügérek (2) szekvenálás (1) szem (14) szendi gábor (6) szépségipar (1) szex determináció (3) szimuláció (1) szintetikus biológia (4) szúnyogok (1) tájékozódás (1) tánc (2) táplálkozástudomány (18) tarsadalom (7) TDCS (1) természetfilm (1) tiktaalik (1) tim hunt (1) többsejtűség (2) toxoplasma (3) transzpozon (3) tudkom (11) tudomány történet (8) tudpol (15) tükörteszt (4) tüskéspikó (3) űrkutatás (1) végtagfejlődés (3) velőléc (1) vércsoportok (1) vírusok (3) viselkedés (7) werner szindróma (1) wnt (1) wolbachia (7) zika (1) Címkefelhő

Archívum

  • 2022 május (1)
  • 2022 február (2)
  • 2021 március (2)
  • 2021 február (3)
  • 2020 december (1)
  • 2020 október (1)
  • 2020 augusztus (2)
  • 2020 július (7)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (1)
  • Tovább...

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Creative Commons

Creative Commons Licenc

Egyéb

evolúció, biológia, genetika, fejlődéstan, kreacionizmus, intelligent design, intelligens tervezés, áltudományok, biology, genetics, evolution
süti beállítások módosítása
Dashboard