CB_banner_new.jpg
Genetikailag Újrakódolt Organizmusok

Genetikailag Újrakódolt Organizmusok

2015.01.23. 12:39 dolphin

scientists-engineered-gm-organisms.jpgA genetikai kód univerzalitása, vagyis az a tény, hogy a legkülönfélébb organizmusokban, azonos DNS bázis-tripletek azonos aminosavakat kódolnak, az élet közös eredetének, a valamikor régen élt, mitikus Közös Ős létének az egyik legerősebb bizonyítéka. Hiszen tényleg elképzelhetetlenül elenyésző annak az esélye, hogy egymástól függetlenül, többször is pont ugyanaz a degenerált kódtábla alakuljon ki, ahol egy-egy aminosavat, illetve a fehérjelánc végét jelző STOP kodont szervezetenként átlagosan három, különböző bázishármas kódolhat.  

Épp ezért a kód közel univerzalitása ma már nem képezi vita tárgyát, és a közel jelző is csak arra vonatkozik, hogy bizonyos, speciális körülmények között, főleg kis genomú, parazita vagy patogén élőlények (jellegzetesen baktériumok), illetve sejtorganellumok (lásd mitokondrium) képesek arra, hogy például a három létező STOP kodon (UAA, UAG, UGA) közül az egyiket egy aminosav kódolására is használják. (Erre azért van lehetőség, mert a három STOP kodont a fehérjeszintézis során két különböző fehérje, ún. release faktor (RF1 és RF2) ismeri fel és ha az egyik működésképtelen lesz, akkor vagy a UAG, vagy a UGA triplet "jelentés nélküli" lesz - a UAA-t mindkét RF felismeri.)

Ez adta azonban az ötletet sokaknak, hogy kipróbálják, mi történik, ha az egyik STOP kodon jelentését megváltoztatjuk, és olyan aminosavat kezdünk vele kódoltatni, ami természetesen nem fordulhatna elő az adott baktériumban (egyelőre praktikusan Escherichia coli-t használtak a kutatók, hiszen ennek a genomjáról tudunk a legtöbbet.)

A kísérlet-sorozat egyik főszereplője az a George Church, akit alig pár hete, a mamut-klónozás apropóján emlegettem, és akinek a MAGE nevű, a baktériumok genomjának gyors megváltoztatására alkalmas technológiája már több éve a rendelkezésünkre áll (anno Church neandervölgyis elszólása apropóján már írtam is róla).

A MAGE segítségével egy teljes E. coli genomot Church laborjában újrakódoltak, és az UAG-t szabaddát tették, így csak azt kellett eldönteni, milyen nem-standard aminosavat vigyenek be. Mivel egy ilyen Genetikailag Újrakódolt Organizmus (GRO) alapvetőleg GMO is, természetesen az egyik dolog, amivel óvatosnak kell lenni, hogy ne tudjon elszabadulni, praktikusan képtelen legyen a laboron kívül életben maradni. Hogy ezt elérjék Chruch-ék, illetve velük párhuzamosan egy másik csoport, arra feküdt rá, hogy esszenciális fehérjéket úgy változtassanak meg, hogy azok csak nem-standard aminosavak (NSAA) jelenlétében legyenek működőképesek.

A két megközelítés közül talán a Church-csoporté tekinthető a heroikusabbnak, hiszen több tucat fehérje kristályszerkezetét nyalták végig olyan szerkezeteket keresve, ahol a nem-standard aminosav egy szoros pozícióban lenne. Mivel munkájukban nem-standard aminosavként a különösen nagyméretű L-4,4'-biphenylalanin (bipA) nevű vegyületet használták, a vele interakcióban levő aminosavakat olyanokra kellet cserélni, amelyek kisebbek, így a fehérje szerkezete összességében nem változhatott (ráadásul a két mutáció miatt az is nehezebbé válik, hogy olyan mutációk alakuljanak ki, amelyek révén a baktérium függetleníti magát a bipA-tól). Végül három, a genom különböző részeiben levő enzim mellett döntöttek, mert kísérleteik azt mutatták, hogy ezen mutációk együttes jelenléte teljes mértékben függővé tette a GRO-t a bipA-tól, így nem tud "elszabadulni" a környezetben - legalább is közel egy trilliónyi sejtből egy sem volt képes erre. (Természetesen, mellesleg egy arabinózzal indukálható rendszert is bevittek, ami a bipA-t a riboszómához szállító, UAG-t felismerő tRNS-t tartalmazott, illetve a bipA és a tRNS összekötését végző enzimet is.) 

 

 

church-fig1.jpgA Church-ékkel párhuzamosan dolgozó Farren Isaacs csoportja ennél szelídebb megközelítéssel vágott bele a dologba: egyszerűen esszenciális fehérjékben egy-egy aminosavat kicseréltek p-azido-phenylalaninra (pAzF) - ez egy másik NSAA - és megnézték funkcionális marad-e így a fehérje. Ha igen, akkor több ilyen mutációt kigyűjtve, azokat a már emlegetett MAGE technológiával egyszerre vittek be egy bakteriális genomba. Ilyenkor, a pAzF hiányában a fehérjeszintézis elakadt és jó eséllyel működésképtelen termék alakult ki.

isaacs-fig1.jpg

Isaacs-ék szintén arra jutottak, hogy három mutáció szimultán jelenléte szükséges ahhoz, hogy ne alakuljanak ki "menekítő mutációk" még hosszú idő alatt sem (vagyis a szabadban pAzF nélkül életképtelen legyen az újrakódolt. E. coli).

isaacs-fig4.jpg

Na de mire jó mindez, a technológiai újdonságon túl? Azon túl, hogy más génmódosítással párosítva biztonságosabb GMO-kat eredményezhet, megnyitja a kaput további kodon-átkódolások előtt, amelyek révén nem egy, hanem több NSAA is bevihető majd a baktériumokba - és ezek révén olyan fehérjetulajdonságok is létrehozhatók, amelyek a standard aminosavszettel nem érhetők el. Mindenesetre Chruch-ék már most 7 további kodon "felszabadításán" munkálkodnak.

(Az első grafika a Frontlinedesk cikkéből van.) 


Rovner AJ, Haimovich AD, Katz SR, Li Z, Grome MW, et al. (2015) Recoded organisms engineered to depend on synthetic amino acids. Nature doi: 10.1038/nature14095.
Mandell DJ, Lajoie MJ, Mee MT, Takeuchi R, Kuznetsov G, et all. (2015) Biocontainment of genetically modified organisms by synthetic protein design. Nature doi: 10.1038/nature14121.

5 komment gensebeszet gmo vita george church Tovább
Genetikailag Újrakódolt Organizmusok Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
5 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Érdemes figyelni a kínai biotech iparra Érdemes figyelni a kínai biotech iparra
  • Az USA mezőgazdasága átalakul Az USA mezőgazdasága átalakul
  • Mire jó a GMO? 39. - Nitrogénkötés Mire jó a GMO? 39. - Nitrogénkötés
  • Hogyan duplázhatnánk meg a magyar GDP -t? Hogyan duplázhatnánk meg a magyar GDP -t?

A bejegyzés trackback címe:

https://criticalbiomass.blog.hu/api/trackback/id/tr307099395

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Brewing Bad: lassan ránkvirrad a házi morfintermelés kora 2015.05.26. 23:08:34

Az "Egy enzim-kapcsolt bioszenzor, amely lehetővé teszi, hogy élesztő glükózból (S)-retikulint állítson elő" nem tipikusan az a cím, ami sokakat lázba hozna. Mégis, a Nature Chemical Biology napokban megjelent cikke miatt főhet most a kábítószer-felü...

Trackback: Genetikailag Módosított Emberek 2015.04.05. 16:40:08

Amikor öt hét után hazavihették az inkubátorból koraszülött kisfiukat, Phoenix Wilkinson szülei azt hitték, a nehezén már túl vannak. Tévedtek, az igazi gondok csak otthon kezdődtek: a csecsemő súlya nem gyarapodott és testét folyamatosan kiütések borí...

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

2015.01.24. 13:10:34

Jesszam, és akkor az egyszerű ember ne aggodjon, hogy a Legenda vagyok című film egyszer valósággá válik.

A tkm tele van az istenkomplexusos kutatóbiológusokkal!
Csoda hogy még nem halt ki az emberiség az ilyen baromarcuak miatt!
Válasz erre 

Big Blaster 2015.01.24. 14:52:51

@mindent látó szem: Amikor sikerül a kutatóknak megoldani, hogy szinte minden betegséget genetikai úton tudjanak gyógyítani, remélem majd eszedbe jut amit írtál, és gerincesen visszautasítod a gyógykezelést és inkább csendben eltávozol e világból.
Válasz erre 

Untermensch4 2015.01.25. 11:28:49

@Big Blaster: nem fogja. A félelem nem öröklött hanem tanult, nem hinném hogy erre a típusára lesz genetikai jellegű gyógykezelés. :)
Válasz erre 

unpopular.puffin 2015.02.01. 16:54:21

Kicsit régi a poszt de mikor elején megláttam, mindjárt az jutott eszembe, hogy akik gmo ellenesek, azok bizony ennek a szabályozásnak is ellene próbálnak fordulni, és akadályozni azokat, akik szeretnének gmo-s termékeket. Gondoltam megjegyzem itt, de nem akartam az ördögöt a falra festeni.
Most viszont belefutottam egy cikkbe. Kik az éllovasai ennek az ellenességnek? Hát persze, hogy a magyar kormány. sustainablepulse.com/2015/01/20/hungary-set-initiate-eu-alliance-reject-gm-crops/#.VM49DGiG-Tl
Válasz erre 

unpopular.puffin 2015.02.04. 10:02:35

@unpopular.puffin: Most jöttem rá, ezt rossz helyre posztoltam. Ide szántam: criticalbiomass.blog.hu/2014/12/06/az_europai_gmo_szabalyozas_valtozasa
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook

Mijez

A Kritikus Biomassza egy főként biológusokból álló baráti társaság blogja, ahol megmondjuk a véleményünket mindenféle biológiával kapcsolatos témáról és nemcsak...

Keresés

impakták

Utolsó kommentek

  • fuhur: Szerintem az áránál fontosabb kérdés a tű bisszahúzásának a hibaszázaléka. (2022.04.27. 18:53) L-SOMA a gyomorinjektáló kapszula
  • Untermensch4: @lpt1: "milyen érdekes ez a sok GMO-hülye, aki veled szembe jön az autópályán, nem?" Mikor Berta néni elindult a családi autós kirándulásra, már majdnem sikerült körültáblázni a környező utcákat "ló... (2021.04.29. 21:41) Hogyan duplázhatnánk meg a magyar GDP -t?
  • Untermensch4: @Sexcomb: Offtopic de talán érdekel: raketa.hu/meglepo-de-a-jovoben-talan-ugyanazzal-a-gyogyszeres-eljarassal-lehet-kezelni-az-elhizast-es-az-anorexiat (2021.04.29. 21:41) Hogyan duplázhatnánk meg a magyar GDP -t?
  • Sexcomb: @lpt1: Igen, mindenhol tilos ilyesmit vetni. Ez lenne benne a kitörési lehetőség. Olyan piacra elég nehéz betörni, amit már száz országban művelnek. Az USÁ -ban bebukott? Mikor? Az engedélyezett G... (2021.04.06. 18:41) Hogyan duplázhatnánk meg a magyar GDP -t?
  • lpt1: Tehát a világon sehol sem fut ez a biznisz. "Kínában is tilos GMO -kat vetni. Sőt, a kínai GMO szabályozás semmivel sem lazább, mint az EU -s." Na meg az USA-ban is bebukott, milyen érdekes ez a sok... (2021.04.06. 18:36) Hogyan duplázhatnánk meg a magyar GDP -t?
  • Utolsó 20

Friss topikok

  • fuhur: Szerintem az áránál fontosabb kérdés a tű bisszahúzásának a hibaszázaléka. (2022.04.27. 18:53) L-SOMA a gyomorinjektáló kapszula
  • Untermensch4: @lpt1: "milyen érdekes ez a sok GMO-hülye, aki veled szembe jön az autópályán, nem?" Mikor Berta n... (2021.04.29. 21:41) Hogyan duplázhatnánk meg a magyar GDP -t?
  • Tony Multh: Kedves Kalmár Éva, azt kérdezem, hogy a kb 10 évvel korábbi cíkke óta miként látja ma, 2021-ben a ... (2021.03.25. 18:55) Ketogén diétával a rák ellen?
  • glantos70: Érdekes cikk, köszi! (2021.03.05. 21:05) Miért egyenlőtlen a Lyme-kór fertőzések eloszlása?
  • bölcsbagoly: Igen, le volt játszva, mivel a pteroszauruszok - akár a dinók - képtelenek voltak megvédeni a tojá... (2021.03.04. 19:59) Mit eszik egy igazi sárkány?

Facebook

Tovább a Facebook-ra

YouTube csatorna

Címkék

#geekemberek (1) abiogenezis (2) adathordozás (1) adhd (1) agouti (3) agy (5) aids (2) alex (1) alkohol (3) áltudományok (6) alvas (1) anatómia (10) antibiotikum (9) antidepresszáns (1) antipszichotikum (1) antitest (1) anyatej (1) archeogenetika (2) astyanax (4) atavizmus (1) autofágia (1) baktérium (11) ben goldacre (4) biobulvár (56) biodizájn (11) biohacking (2) biokémia (3) biotechnológia (10) biotrial (1) bmp (1) bőr (1) bt toxin (11) burgess shale (1) cannabis (1) carl zimmer (1) cb10 (11) cb10-retro (3) cc-by 4.0 (1) chemoton (1) cichlid (1) cliff tabin (1) craig venter (3) CRISPR (12) csalánozók (1) csigák (1) csokeveny szervek (13) ctvt (1) cukorbetegség (1) daganatok (5) david kingsley (6) deextinkció (2) denevér (4) denisova (3) devbio101 (12) dezinformáció (3) diybio (1) DNS (17) dohanyzas (1) domesztikáció (3) dopping (1) Drosophila (1) ebola (2) ediakara fauna (2) élethossz (1) élet és tudomány (73) elsevier (1) embryo (10) endocannabinoid (1) epigenetika (3) értelmes tervezés (13) értem (12) érzékelés (1) etika (1) evodevo (86) evolucio (168) evolúció (12) exobiológia (1) fajképződés (4) fehérje (4) fejlábúak (2) fgf (1) filmkritika (2) first peoples (2) flagellum (2) fossziliák (25) fotók (1) foxp2 (5) gene-drive (1) génexpresszió (8) genomok (13) gensebeszet (80) génterápia (4) george church (10) geospiza (2) gépház (3) gmo vita (112) gomba (9) greenpeace (10) gyógyszerkísérlet (7) h1n1 (1) hal (1) halak (2) hangya (1) háziasítás (7) hgt (10) hiv (3) homeopatia (5) homo floresiensis (5) homo naledi (1) homo neanderthalis (13) homo sapiens (6) hox (19) hülyeség (3) human (49) idegelettan (8) illúziók (1) immun (9) impakták (11) influenza (1) intelligens tervezés (15) intelligent design (15) ismeretterjesztés (3) járvány (7) kabóca (1) karotenoid (1) kérészek (1) ketogén diéta (1) kettős hélix (1) kettős spirál (1) kezdőknek (5) kitlg (2) klíma (4) kolónia (1) konvergens evolúció (4) könyvajánló (16) környezetvédelem (6) kozmetika (1) kreacionizmus (17) kromoszómák (1) kutya (14) lamarck (1) látás (4) lebontó folyamatok (1) lovak (4) lúgosítás (2) macska (5) madar (2) magnetorecepció (1) malaria (1) malária (1) mamut (3) march for science (1) matemorfózis (1) mc1r (11) meetup (34) melanizmus (1) membracidae (1) méreg (3) mezőgazdaság (1) mikrobiológia (19) mikrobióm (2) mikroRNS (3) mimikri (1) mintázatok (18) modszerek (3) molekuláris gasztronómia (19) mooc (4) mosaicscience (2) mta (3) műanyag (2) myostatin (2) négyes hélix (1) neil shubin (2) neurobiológia (4) nipam patel (1) nobel díj (7) növénybiológia (4) nyelvkészség (1) ökológia (3) olimpia (1) oltások (10) oltványozás (3) ölveczky bence (1) onthophagus (4) opszin (4) optogenetika (1) öregedés (3) organoid (1) öröklődés (13) orvoslás (3) őssejt (9) oxitec (1) paleontológia (1) paleo diéta (6) papagáj (2) parabiózis (1) paraziták (4) peromyscus (3) peter grant (2) pettyesaraszoló (2) pigmentáció (1) pinty (6) placebo (1) polio (2) probiotikum (1) pszeudogének (7) pszichedelikumok (1) pterosaurus (1) puhatestűek (2) ragályos rák (1) rákkutatás (17) rasszizmus (3) regeneráció (2) rendezetlen fehérjék (1) rendszertan (1) retrogén (5) richard lenski (4) RNS (5) rosemary grant (2) rovarok (1) sarlatánok (2) SARS-CoV-2 (1) sean b carroll (2) sejtosztódás (2) shh (1) shinja jamanaka (1) shinya yamanaka (1) snowball (2) specáció (1) steve horvath (1) sügérek (2) szekvenálás (1) szem (14) szendi gábor (6) szépségipar (1) szex determináció (3) szimuláció (1) szintetikus biológia (4) szúnyogok (1) tájékozódás (1) tánc (2) táplálkozástudomány (18) tarsadalom (7) TDCS (1) természetfilm (1) tiktaalik (1) tim hunt (1) többsejtűség (2) toxoplasma (3) transzpozon (3) tudkom (11) tudomány történet (8) tudpol (15) tükörteszt (4) tüskéspikó (3) űrkutatás (1) végtagfejlődés (3) velőléc (1) vércsoportok (1) vírusok (3) viselkedés (7) werner szindróma (1) wnt (1) wolbachia (7) zika (1) Címkefelhő

Archívum

  • 2022 május (1)
  • 2022 február (2)
  • 2021 március (2)
  • 2021 február (3)
  • 2020 december (1)
  • 2020 október (1)
  • 2020 augusztus (2)
  • 2020 július (7)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (1)
  • Tovább...

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Creative Commons

Creative Commons Licenc

Egyéb

evolúció, biológia, genetika, fejlődéstan, kreacionizmus, intelligent design, intelligens tervezés, áltudományok, biology, genetics, evolution
süti beállítások módosítása
Dashboard