CB_banner_new.jpg
Hogyan kísérletezzünk... ha nem fontos az eredmény?

Hogyan kísérletezzünk... ha nem fontos az eredmény?

2013.06.21. 18:16 Tancsibácsi

A lúgosításról már többször és több helyen esett szó (pl. itt), biológiai szempontból értelmezhetetlenek azok az állítások, amiket a szervezet elsavasodása ellen harcolók tesznek. Ha ellátogatunk a Füredi lúgos víz oldalára, az áltudományosságnak valami olyan gyöngyszemével találkozhatunk, ami megérdemel egy kis figyelmet.

Már a nyitólapon is vannak olyan állítások, amik egyszerű középiskolai biológia és kémia ismeretekkel rendelkezők számára is hülyeségnek tűnnek. Valamiért a lúgosítás hívei nem akarják elfogadni azt a tény, hogy a megivott víz egy durván savas közegbe (pH 1-1,5) a gyomorba kerül. Még a nagyszerű 9,5-ös pH-jú Füredi vízből is savas gyomornedv lesz, akár tetszik, akár nem. Ha igaz lenne, hogy a savas kémhatású vizet a sejtek nem tudják felszívni, a gyomorból nem történne vízfelszívás. Az állítás, hogy az óceánok pH értéke 9,5 lenne, téves, a tengervíz kémhatása (helytől és időtől függően) 7,5 és 8,4 között változhat.

Az áltudományokra érzékeny olvasónak azonnal feltűnik az is, hogy egyetlen betegség létezik, a mindent magyarázó okok és így a mindent gyógyító módszerek is a humbugok legfőbb jellemzői.

Van azonban egy még izgalmasabb dokumentum az oldalon, a Magyar Élelmiszer és Taplálkozástudományi Kutató Zrt. vizsgálatáról van szó, ami érdekes módon képfájl formájában van fent az oldalon (http://www.furedilugosviz.hu/attachments/article/23/TTKft.%202.%20oldal.jpg, http://www.furedilugosviz.hu/attachments/article/23/TTKft.%201.%20oldal.jpg). Nézzük meg, mit és hogyan vizsgált meg a komoly nevű intézet (aminek nincs túl bőbeszédű weboldala), mert az áltudományok állatorvosi lovával van dolgunk.

Megtudjuk, hogy az alanyokat a saját pacientúrájukból választották, de az nem derül ki, hogy a választás randomizált volt-e. Könnyen lehet tehát, hogy összeszedtek tíz olyan embert, aki hamarosan amúgy is jobban lett volna és velük végezték el a vizsgálatot. A legmegdöbbentőbb, hogy nem végeztek kontroll mérést, tehát megállapíthatatlan, hogy bármiféle megfigyelt változás valóban a kezelésnek köszönhető-e. Mivel kontrollcsoport nem volt, azt már semmiképpen nem kérhetjük számon, hogy a vizsgálat nem volt kettős vak, vagyis, hogy sem a betegek, sem a kísérletet elvégzők ne tudták volna, hogy éppen valódi kezelést vagy éppen placebót kapnak-e. A megfigyelt változás tehát lehet egyszerűen annak a következménye, hogy a páciensek tudták, valami remek dolog fog történni velük. Érdekes az vizsgált csoport nagysága is: tíz fő. Ahhoz, hogy kiküszöböljük egy vizsgálat során a véletlen mintavételből adódó hibákat minél nagyobb egyedszámmal kell dolgoznunk. Minél kisebb a változás, amit észlelni akarunk, annál nagyobb számú vizsgálatra van szükségünk. A tíz nem nagy szám.

Ezután vizsgáljuk meg, mit mértek meg kezdetben. Először azt olvassuk, hogy az illetők pH értéke 7,23 és 7,29 közötti. Mint tudható (ha máshonnan nem, a bőrsemleges öt pont öt tusfürdőből), az emberi test különféle részeinek pH-ja nagyon eltérő lehet. A gyomoré 1,5, a hüvelyé 4. Később kiderül, hogy valójában a sejtközötti folyadék kémhatásáról van szó. Ennek mértéke az ismert adatok szerint 7,41. Mérése nem könnyű, mivel nehéz ezt a folyadékot a sejtek megsértése nélkül kinyerni, leginkább abból következtetnek a tulajdonságaira, ahogyan a vérrel (a másik sejten kívüli folyadékkal) kölcsönhatásban van. Az eddigi vizsgálatokból úgy tűnik, hogy ennek a folyadéknak a kémhatása nagyon szűk sávban változhat csak, az említett értékek már kórosnak tekinthetők. Az itt említett módszer, a kronoamperometria egykomponensű elektrolitok koncentrációjának meghatározására való, a sejtközti folyadék minden, csak nem egy komponensű (de szerencsére ezt a módszert használják a biorezonancia vizsgálatoknál is). Az említett készülékről csak annak gyártója honlapján olvasható bármiféle ismertetés, a hivatkozott szabvány pedig az orvosi készülékek általános elektronikai-biztonsági szabványa, annyit jelent tehát, hogy a készülék nem ráz.

A továbbiakban megtudjuk, hogy a vizsgált személyek különleges diétát is kaptak, semmi nem zárja ki tehát, hogy a megfigyelt különbségeket nem a víz, hanem az étel okozta.

Majd következik a vizsgálat leírása. Itt a szöveg deklarálja a null hipotézist, ami azért érdekes, mert ilyenről általában csak statisztikai vizsgálatok esetében beszélünk, itt pedig statisztikáról szó sem esik. A null-hipotézis az, amit a vizsgálattal cáfolni akarunk (és nem cáfolni vagy bizonyítani), jelen esetben az lenne az, ha lenne kontroll vizsgálat, hogy a kezelésnek semmiféle hatása nincs. (Alapvető elv, hogy a kísérletekkel soha nem tudunk bizonyítani, csak cáfolni. Ez nem szőrszálhasogatás, hanem fontos tudományfilozófiai alapelv.)

Ugyan a vizsgálat sikeres volt, hiszen mindenkinek nőtt a pH értéke (hol, mivel mérve?), még ha minden egyéb fenntartásunkat félre is tennénk sem állíthatjuk, hogy a lúgos víz fogyasztása jót tesz az egészségnek, csak azt, hogy megváltoztatja az szövetközti állomány kémhatását.

Ugyan az írás megjegyzi, hogy a vizsgálat nem tekinthető klinikai tesztnek, a kérdés felmerül, hogy akkor minek tekinthető? Főleg, ha bizonyítékként idézi a víz gyártója.

Próbából kilencedikes diákjaimnak feladtam a feladatot, hogy tervezzenek olyan kísérletet, ami igazolja a füredi lúgos honlap állításait. Megdöbbentő módon a tizenöt éves középiskolások jobb vizsgálatokat terveztek, mint az itt publikált: használtak kontroll csoportot, nagy egyedszámot vizsgáltak és az elsődleges hatást (egészségi állapot, gyógyulás) vizsgálták, nem a közvetett jelenséget. Ha nekik sikerült, akkor a neves Intézetnek vajon miért nem?

2 komment hülyeség lúgosítás Tovább
Hogyan kísérletezzünk... ha nem fontos az eredmény? Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
2 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • L-SOMA a gyomorinjektáló kapszula L-SOMA a gyomorinjektáló kapszula
  • Működnek -e a Sars-CoV-2 tesztek? Reloaded. Működnek -e a Sars-CoV-2 tesztek? Reloaded.
  • Felszarvazva - 4. Felszarvazva - 4.
  • Narancspofa Narancspofa
  • Mire jó a GMO 38. - Baktériumfertőzések Mire jó a GMO 38. - Baktériumfertőzések

A bejegyzés trackback címe:

https://criticalbiomass.blog.hu/api/trackback/id/tr745372579

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

alte trottel 2013.06.23. 22:47:23

Mert a diákok komolyan vették, nem csak a suskára hajtottak.
Válasz erre 

2013.06.26. 18:50:00

Nagyon jó a cikk, de a következő mondat kissé értelmetlennek "sikeredett" (főleg annak, aki amúgy is "hisz" a lúgosításban), főleg ha ismeretterjesztőnek íródott a cikk:
"A null-hipotézis az, amit a vizsgálattal cáfolni akarunk (és nem cáfolni vagy bizonyítani)"
Én úgy fogalmaztam volna meg, hogy "null-hipotézis az, amelyet azért vizsgálunk, hogy érvényességét bebizonyítsuk (a tudományban ez általában azt jelenti, hogy megpróbáljuk cáfolni), ellentétben azzal, amikor pusztán bizonyítani vagy cáfolni szeretnénk egy - már korábban felállított - hipotézist."
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook

Mijez

A Kritikus Biomassza egy főként biológusokból álló baráti társaság blogja, ahol megmondjuk a véleményünket mindenféle biológiával kapcsolatos témáról és nemcsak...

Keresés

impakták

Utolsó kommentek

  • fuhur: Szerintem az áránál fontosabb kérdés a tű bisszahúzásának a hibaszázaléka. (2022.04.27. 18:53) L-SOMA a gyomorinjektáló kapszula
  • Untermensch4: @lpt1: "milyen érdekes ez a sok GMO-hülye, aki veled szembe jön az autópályán, nem?" Mikor Berta néni elindult a családi autós kirándulásra, már majdnem sikerült körültáblázni a környező utcákat "ló... (2021.04.29. 21:41) Hogyan duplázhatnánk meg a magyar GDP -t?
  • Untermensch4: @Sexcomb: Offtopic de talán érdekel: raketa.hu/meglepo-de-a-jovoben-talan-ugyanazzal-a-gyogyszeres-eljarassal-lehet-kezelni-az-elhizast-es-az-anorexiat (2021.04.29. 21:41) Hogyan duplázhatnánk meg a magyar GDP -t?
  • Sexcomb: @lpt1: Igen, mindenhol tilos ilyesmit vetni. Ez lenne benne a kitörési lehetőség. Olyan piacra elég nehéz betörni, amit már száz országban művelnek. Az USÁ -ban bebukott? Mikor? Az engedélyezett G... (2021.04.06. 18:41) Hogyan duplázhatnánk meg a magyar GDP -t?
  • lpt1: Tehát a világon sehol sem fut ez a biznisz. "Kínában is tilos GMO -kat vetni. Sőt, a kínai GMO szabályozás semmivel sem lazább, mint az EU -s." Na meg az USA-ban is bebukott, milyen érdekes ez a sok... (2021.04.06. 18:36) Hogyan duplázhatnánk meg a magyar GDP -t?
  • Utolsó 20

Friss topikok

  • fuhur: Szerintem az áránál fontosabb kérdés a tű bisszahúzásának a hibaszázaléka. (2022.04.27. 18:53) L-SOMA a gyomorinjektáló kapszula
  • Untermensch4: @lpt1: "milyen érdekes ez a sok GMO-hülye, aki veled szembe jön az autópályán, nem?" Mikor Berta n... (2021.04.29. 21:41) Hogyan duplázhatnánk meg a magyar GDP -t?
  • Tony Multh: Kedves Kalmár Éva, azt kérdezem, hogy a kb 10 évvel korábbi cíkke óta miként látja ma, 2021-ben a ... (2021.03.25. 18:55) Ketogén diétával a rák ellen?
  • glantos70: Érdekes cikk, köszi! (2021.03.05. 21:05) Miért egyenlőtlen a Lyme-kór fertőzések eloszlása?
  • bölcsbagoly: Igen, le volt játszva, mivel a pteroszauruszok - akár a dinók - képtelenek voltak megvédeni a tojá... (2021.03.04. 19:59) Mit eszik egy igazi sárkány?

Facebook

Tovább a Facebook-ra

YouTube csatorna

Címkék

#geekemberek (1) abiogenezis (2) adathordozás (1) adhd (1) agouti (3) agy (5) aids (2) alex (1) alkohol (3) áltudományok (6) alvas (1) anatómia (10) antibiotikum (9) antidepresszáns (1) antipszichotikum (1) antitest (1) anyatej (1) archeogenetika (2) astyanax (4) atavizmus (1) autofágia (1) baktérium (11) ben goldacre (4) biobulvár (56) biodizájn (11) biohacking (2) biokémia (3) biotechnológia (10) biotrial (1) bmp (1) bőr (1) bt toxin (11) burgess shale (1) cannabis (1) carl zimmer (1) cb10 (11) cb10-retro (3) cc-by 4.0 (1) chemoton (1) cichlid (1) cliff tabin (1) craig venter (3) CRISPR (12) csalánozók (1) csigák (1) csokeveny szervek (13) ctvt (1) cukorbetegség (1) daganatok (5) david kingsley (6) deextinkció (2) denevér (4) denisova (3) devbio101 (12) dezinformáció (3) diybio (1) DNS (17) dohanyzas (1) domesztikáció (3) dopping (1) Drosophila (1) ebola (2) ediakara fauna (2) élethossz (1) élet és tudomány (73) elsevier (1) embryo (10) endocannabinoid (1) epigenetika (3) értelmes tervezés (13) értem (12) érzékelés (1) etika (1) evodevo (86) evolúció (12) evolucio (168) exobiológia (1) fajképződés (4) fehérje (4) fejlábúak (2) fgf (1) filmkritika (2) first peoples (2) flagellum (2) fossziliák (25) fotók (1) foxp2 (5) gene-drive (1) génexpresszió (8) genomok (13) gensebeszet (80) génterápia (4) george church (10) geospiza (2) gépház (3) gmo vita (112) gomba (9) greenpeace (10) gyógyszerkísérlet (7) h1n1 (1) hal (1) halak (2) hangya (1) háziasítás (7) hgt (10) hiv (3) homeopatia (5) homo floresiensis (5) homo naledi (1) homo neanderthalis (13) homo sapiens (6) hox (19) hülyeség (3) human (49) idegelettan (8) illúziók (1) immun (9) impakták (11) influenza (1) intelligens tervezés (15) intelligent design (15) ismeretterjesztés (3) járvány (7) kabóca (1) karotenoid (1) kérészek (1) ketogén diéta (1) kettős hélix (1) kettős spirál (1) kezdőknek (5) kitlg (2) klíma (4) kolónia (1) konvergens evolúció (4) könyvajánló (16) környezetvédelem (6) kozmetika (1) kreacionizmus (17) kromoszómák (1) kutya (14) lamarck (1) látás (4) lebontó folyamatok (1) lovak (4) lúgosítás (2) macska (5) madar (2) magnetorecepció (1) malária (1) malaria (1) mamut (3) march for science (1) matemorfózis (1) mc1r (11) meetup (34) melanizmus (1) membracidae (1) méreg (3) mezőgazdaság (1) mikrobiológia (19) mikrobióm (2) mikroRNS (3) mimikri (1) mintázatok (18) modszerek (3) molekuláris gasztronómia (19) mooc (4) mosaicscience (2) mta (3) műanyag (2) myostatin (2) négyes hélix (1) neil shubin (2) neurobiológia (4) nipam patel (1) nobel díj (7) növénybiológia (4) nyelvkészség (1) ökológia (3) olimpia (1) oltások (10) oltványozás (3) ölveczky bence (1) onthophagus (4) opszin (4) optogenetika (1) öregedés (3) organoid (1) öröklődés (13) orvoslás (3) őssejt (9) oxitec (1) paleontológia (1) paleo diéta (6) papagáj (2) parabiózis (1) paraziták (4) peromyscus (3) peter grant (2) pettyesaraszoló (2) pigmentáció (1) pinty (6) placebo (1) polio (2) probiotikum (1) pszeudogének (7) pszichedelikumok (1) pterosaurus (1) puhatestűek (2) ragályos rák (1) rákkutatás (17) rasszizmus (3) regeneráció (2) rendezetlen fehérjék (1) rendszertan (1) retrogén (5) richard lenski (4) RNS (5) rosemary grant (2) rovarok (1) sarlatánok (2) SARS-CoV-2 (1) sean b carroll (2) sejtosztódás (2) shh (1) shinja jamanaka (1) shinya yamanaka (1) snowball (2) specáció (1) steve horvath (1) sügérek (2) szekvenálás (1) szem (14) szendi gábor (6) szépségipar (1) szex determináció (3) szimuláció (1) szintetikus biológia (4) szúnyogok (1) tájékozódás (1) tánc (2) táplálkozástudomány (18) tarsadalom (7) TDCS (1) természetfilm (1) tiktaalik (1) tim hunt (1) többsejtűség (2) toxoplasma (3) transzpozon (3) tudkom (11) tudomány történet (8) tudpol (15) tükörteszt (4) tüskéspikó (3) űrkutatás (1) végtagfejlődés (3) velőléc (1) vércsoportok (1) vírusok (3) viselkedés (7) werner szindróma (1) wnt (1) wolbachia (7) zika (1) Címkefelhő

Archívum

  • 2022 május (1)
  • 2022 február (2)
  • 2021 március (2)
  • 2021 február (3)
  • 2020 december (1)
  • 2020 október (1)
  • 2020 augusztus (2)
  • 2020 július (7)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (1)
  • Tovább...

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Creative Commons

Creative Commons Licenc

Egyéb

evolúció, biológia, genetika, fejlődéstan, kreacionizmus, intelligent design, intelligens tervezés, áltudományok, biology, genetics, evolution
süti beállítások módosítása
Dashboard